top of page
  • Cornelia

Avgiftsförändringar för 2024

Höstens budgetmöte med SBC är nu avklarat och vi har beslutat följande förändring av avgiften inför 2024. Årsavgiften, både för bostadsrättslägenhet och bostadsrättslokal, kommer att öka med 15% . Årsavgiften i en bostadsrättsförening är det som i de långa loppet ska täcka bostadsrättshavarens del av föreningens driftskostnader, underhåll och investeringar. Tyvärr har även världsläget ändrats vilket påverkar föreningens kostnader, just nu försöker vi spara in på det som vi kan spara in på, ett exempel på det är att vi inte kommer ha några julgranar i år på innergården.


Enligt den underhållsplan som upprättades 2020 så har vi ett förväntat underhållsbehov på ca 2.7 miljoner kr per år fram till år 2070. Det är bland annat detta planerade underhåll som ligger till grund för vårt behov av att höja avgiften.


För mer information är ni välkomna på öppethus den 18 december kl. 17:30-18:00 i styrelserummet (källaren) på Köpenhamnsvägen 32.Hälsar Styrelsen

177 visningar

Liknande inlägg

Visa alla

Porten

Hej! Ett påminnelse till alla medlemmar om att inte släppa in obehöriga i våra hus! Det har hänt att folk ringer i porttelefonen och grannar släpper in utan någon eftertanke! Tack på förhand! Styrelse

Inför Årstämman

Hej, Nu finns Årsredovisningen för 2023 tillgänglig på vår hemsida! Gå in och kolla inför Årstämman på torsdag 13/6! Hoppas vi ses.

Dags för den årliga stämman

Hej, Då är det dags för den årliga stämman nu på torsdag den 13 juni 2024. Det kommer bjudas på en enklare fika kl. 17:00 och stämman kommer starta kl. 18:00. hoppas så många som möjligt kan komma och

Commentaires


bottom of page